Dzień otwarty - podsumowanie


artykuł ddz.doba

artykuł tvsudecka

P6249219

W dniu 24.07.2017 w godz. 10:00-17:00 odbył się "Dzień Otwarty" KP PSP w Dzierżoniowie. Strażacy przygotowali szereg atrakcji dla zaciekawionych dzieci i spragnionych wiedzy dorosłych. Można było zajrzeć niemal w każdy zakamarek strażackiej remizy oraz dotknąć sprzętu, który na co dzień wykorzystywany jest przy działaniach ratowniczo-gaśniczych. Dopisała nam frekwencja, pogoda i bardzo dobry nastrój odwiedzających nas mieszkańców, którzy byli zauroczeni panującą podczas imprezy atmosferą.

W namiocie ewakuacyjnym można było  nauczyć się m.in. podstaw KPP, obsługi defibrylatora AED, zapoznać się z anatomią człowieka poprzez wykorzystanie fantoma anatomicznego oraz fantoma do intubacji.

_DSC1880

Główne pokazy rozpoczęto od zademonstrowania w jaki sposób zabezpieczyć siebie oraz osoby znajdujące się w pojeździe podczas najechania na zdarzenie na drodze. Zademonstrowano jak działają poduszki powietrzne i jakie zagrożenia mogą stwarzać nieodpowiedzialne zachowania dorosłych podczas przewożenia małych dzieci na przednim fotelu. Demonstrowano w jaki sposób ugasić pożar przedziału silnika standardowymi gaśnicami i jakich należy wystrzegać się błędów. W stalowym kontenerze prezentowano zagrożenia pochodzące od zapalenia się tłuszczu w pomieszczeniach kuchennych i jak w takiej sytuacji sobie poradzić.W tym pokazie aktywnie uczestniczyły osoby z publiczności  w tym dzieci,  które nad wyraz były chętne do uczestnictwa w praktycznych demonstracjach. Przeprowadzono pokaz symulowanego pożaru mieszkania wraz z znajdującym się w nim standardowym wyposażeniem. Do tego celu zaprószono ogień i demonstrowano w jaki sposób zadziała czujka dymu a następnie omówiono jak przebiega proces spalania aż do osiągnięcia rozgorzenia. Dwukrotnie przeprowadzony pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem i uznaniem wśród publiczności. Zachęcano do wyposażania mieszkań w proste urządzenia  do wykrywania dymu i gaśnic o odpowiednich parametrach, których demonstrowano całą gamę. Po części dotyczącej pożarów wewnętrznych przeprowadzono pokaz gaszenia ubrania na człowieku. Do tego pokazu jeden ze strażaków specjalnie został zabezpieczony a następnie podpalono na  nim ubranie. W tym pokazie również uczestniczyli ochotnicy spośród odwiedzających nas gości.

_DSC1756_DSC1768_DSC1771_DSC1828_DSC1831_DSC1902_DSC1910

W małym kontenerze dzieci przebrane w stroje strażackie poszukiwały małego manekina, a wszystko to w zadymieniu spowodowanym przez zadymiarkę dymem treningowym. Dzieci znakomicie wczuwały się w rolę strażaków.

_DSC1702

Wspinaczka po skrzynkach z asekuracją na linie wzbudzała ogromne zainteresowanie i stała się niezamierzoną areną zmagań dla najmłodszych i nieformalnie ustanawiano kolejne rekordy. Dorosłym przypadł do gustu wykorzystany do tego celu stary, ale wciąż sprawny podnośnik SH-18 na podwoziu STAR. W tym dniu był to chyba najczęściej fotografowany obiekt. Dziękujemy OSP Bielawa za udostepnienie tego samochodu.

_DSC1935

Zgromadzone na placu karoserie samochodów osobowych służyły do zaprezentowania możliwości operacyjnych sprzętu hydraulicznego przy zdarzeniach na drodze jak i również dawały obraz jak wymagające są warunki pracy strażaka podczas zdarzeń na drodze.

_DSC1683

Symulator pożarów grupy A, B pozwolił na przełamanie strachu i pomagał w nauce jak właściwie korzystać z podręcznego sprzętu gaśniczego podczas niewielkich pożarów. Cieszył nas fakt, że wiele dzieci skorzystało z tej lekcji.

P6248895

W piwnicy na potrzeby doskonalenia zawodowego Dzierżoniowskich strażaków i szkoleń jednostek OSP znajduje się tor przeszkód, który w tym dniu udostępniony został dla zwiedzających. Tor można było przejść oczywiście w prawdziwym wyposażeniu strażackim i pod okiem doświadczonych ratowników. Od tego miejsca nie stroniły również i dzieci.

Najwięcej frajdy sprawiły dzieciom zabawy z wodą i kąpiel w pianie lekkiej, w  której uczestniczyły dzieci oczywiście za aprobatą rodziców.

_DSC1849_DSC1858

 P6249075

zdjęcia: Izabela Zarzycka, Sławomir Dudziński